Ξεκίνησε η πλωτή «παρέλαση» των χωρών στον Σηκουάνα που σηματοδοτεί την επίσημη αρχή των Ολυμπιακών Αγώνων για το 2024. Η ελληνική αποστολή, με σημαιοφόρους τον Γιάννη Αντετοκούνμπο και την Αντιγόνη Ντρισμπιώτη άνοιξε τον δρόμο για τις υπόλοιπες χώρες που συμμετέχουν.
Πολύς ντόρος για το τίποτα το υπερθέαμα που υπόσχονταν οι διοργανωτές. Μέχρι και ο καιρός έδειξε τις διαθέσεις του απέναντι σε ένα κακόγουστο και εκτός κλίματος Ολυμπιακών Αγώνων θέαμα.
![](http://otavoice.gr/wp-content/uploads/2024/07/AP24208759011368-768x512-1.jpg)
Μοναδική εξαίρεση το τελευταίο μέρος με τον εντυπωσιακό Πύργο του Άιφελ και την εκπληκτική ερμηνεία της Celine Dion.
Θα μπορούσε κάποιος να συγκρίνει το σημερινό θέαμα με το κιτς της Eurovision. Οι μοντερνισμοί μετέτρεψαν την τελετή σε μια πασαρέλα…. Κρίμα για την Γαλλία …. απογοήτευσε.
Πατήστε εδώ για να δείτε την τελετή έναρξης