Οι δύο Έλληνες κολυμβητές πραγματοποίησαν κυριαρχικές εμφανίσεις στους προκριματικούς των 100μ. ύπτιο και πέρασαν στην επόμενη φάση του αγωνίσματος και δικεδικούν διπλή ελληνική συμμετοχή στον μεγάλο τελικό.
Συγκεκριμένα, ο Βαγγέλης Μακρυγιάννης τερμάτισε 4ος στην πέμπτη προκριματική κούρσα σε χρόνο 53.24. Λίγα λεπτά μετά σειρά πήρε ο πρωταθλητής Ευρώπης, Απόστολος Χρήστου, ο οποίος νίκησε την έκτη κούρσα με 52.95. Μάλιστα, ήταν ο μόνος που κατέβηκε τα 53 δευτερόλεπτα, δείχνοντας τις προθέσεις του ενόψει της συνέχειας, αφού προκρίθηκε με τον τρίο καλύτερο χρόνο συνολικά.
Ταυτόχρονα, ο έτερος Έλληνας πήρε την 8η θέση στη συνολική κατάταξη των προκριματικών, θέτοντας σοβαρή υποψηφιότητα για τον μεγάλο τελικό.
Ο 27χρονος Έλληνας πρωταθλητής Ευρώπης δήλωσε τα εξής στην κάμερα της ΕΡΤ:
«Ήταν πολύ καλή κούρσα. Την περίμενα πιο άνετη, ήταν η πρώτη κούρσα της διοργάνωση. Ο χρόνος είναι ικανοποιητικός ήθελα να κολυμπήσω πιο άνετα, να είμαι πιο ελεύθερος, αλλά είναι πολύ καλή επίδοση για πρωί.
Σίγουρα το 52.9 είναι καλός χρόνος. Έχω μάθει από τέτοια λάθη στο Τόκιο, στο παρελθόν. Θα κάνω ό,τι καλύτερο, μπορώ για να προκριθώ στον τελικό και πιστεύω ότι και ο Βαγγέλης έχει πιθανότητες. Θα δώσουμε κάτι παραπάνω στα ημιτελικά για να γράψουμε ιστορία στο άθλημα».