Σε επαγρύπνηση καλεί με ανακοίνωση της η Επιτροπής Αγώνα Θεσσαλονίκης για την Μακεδονία τον Ελληνικό λαό δίνοντας το έναυσμα για δυναμικές παρεμβάσεις με στόχο να μην κυρωθεί η συμφωνία της ντροπής από το ελληνικό κοινοβούλιο. Η Μακεδονία είναι καζάνι που βράζει, έτοιμο να εκραγεί μη δεχόμενη την αγοραπωλησία της ιστορίας της και της μοναδικότητας της.
Με μια λιτή αλλά έντονη ανακοίνωση αναφέρουν:
“Καλούμε τον Ελληνικό λαό σε επαγρύπνηση. Η μεγάλη μέρα πλησιάζει, «ή ταν, ή επί τας». Η Δημοκρατία ξεκινά από τη στιγμή που μπορούν ελεύθερα να εκφραστούν οι απόψεις της πλειοψηφίας αλλά και της μειοψηφίας και καταλύεται βάναυσα τη στιγμή που επιβάλλονται οι απόψεις της μειοψηφίας, ενάντια στη λαική βούληση. Αν στο ελάχιστο τίθεται ερώτημα για το ποιες είναι πλειοψηφικές και ποιες μειοψηφικές απόψεις, ειδικά σε Εθνικής σημασίας ζητήματα την απάντηση καλείται να δώσει μέσα από ετυμηγορία ο κυρίαρχος λαός (δημοψήφισμα ή και εκλογές). Όλα τα άλλα αποτελούν δείγμα μέγιστου βαθμού ολοκληρωτικής αντίληψης. Η προσπάθεια επαναπροσδιορισμού των συνόρων και εν γένει η συρρίκνωση του Ελληνισμού, δεν μπορεί να αφεθεί στα χέρια ενός πρώην υπουργού, ούτε στα “ναι” μιας χούφτας αυριανών ανεπάγγελτων δούλων του χρήματος. Η ΠΑΤΡΙΔΑ ΔΕΝ ΠΩΛΕΙΤΑΙ. ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΕΤΑΙ (άρθρο 120 του συντάγματος)”.