Με ποσά από 4.000 έως 10.000 ευρώ ως εγγύηση, απαγόρευση εξόδου από τη χώρα και παρουσίαση σε αστυνομικά τμήματα κάθε μήνα, συνεχίζεται η παρέλαση δανειοληπτών και πρώην μελών ΔΣ της Αχαϊκής Τράπεζας στην ανακρίτρια.
Να σημειωθεί ότι ενώ αρχικά οι κατηγορούμενοι ήσαν 62, σήμερα ξεπερνούν τους 100 και πιθανόν ο αριθμός να αυξηθεί.
Μιλώντας στον Antenna Πάτρας ο κ. Γ. Παπαδόπουλος, γενικός γραμματέας του συλλόγου μεριδιούχων ξεκαθάρισε ότι ‘η μόνη επιδίωξη του συλλόγου είναι να λάμψει η αλήθεια γιατί η Τράπεζα μπορούσε να μην κλείσει και να συνεχίσει να συμβάλλει στην οικονομική ζωή της περιοχής”.
Ο κ. Παπδόπουλος σημείωσε ότι σήμερα υπάρχουν στη χώρα 10 συνεταιριστικές τράπεζες με εξαιρετική πορεία “γιατί να λείπει η δικά μας;” ενώ σχολιάζοντας τους περιοριστικούς όρους που μπαίνουν σε πολίτες που προσήλθαν για να βοηθήσουν στη Τράπεζα θα πει:
“Γνωρίζουμε την ποιότητα των ανθρώπων αυτών και προς θεού δεν στρεφόμεθα εναντίον τους. Όπως είπα μόνο η αλήθεια είναι ο σκοπός μας. Ωστόσο να ξέρετε ότι μόνο οι μεριδιούχοι έχασαν τα χρήματά τους και πιθανόν να βρεθούν και χρεωμένοι στο μέλλον. Αντίθετα κάποιοι κατηγορούμενοι πήραν χρήματα, δεν έχασαν. Και φαίνεται πως τα πήραν χωρίς να τα δικαιούνται”.