Ανακοινώθηκαν οι εξελίξεις σχετικά με την πανδημία του κορονοϊού στη χώρα μας και συνεχίζεται η αυξητική πορεία των κρουσμάτων υποδηλώνοντας ότι έχουμε εισέλθει σε μια νέα φάση διασποράς του ιού.
Η ανακοίνωση του ΕΟΔΥ:
Σήμερα ανακοινώνουμε 153 νέα κρούσματα του νέου ιού στη χώρα, εκ των οποίων τα 11 εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου της χώρας. Ο συνολικός αριθμός των κρουσμάτων είναι 5123, εκ των οποίων το 54.6% αφορά άνδρες.
1370 (26.7%) θεωρούνται σχετιζόμενα με ταξίδι από το εξωτερικό και 2551 (49.8%) είναι σχετιζόμενα με ήδη γνωστό κρούσμα.
14 συμπολίτες μας νοσηλεύονται διασωληνωμένοι. Η διάμεση ηλικία τους είναι 70 ετών. 3 (21.4%) είναι γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. To 64.3% έχει υποκείμενο νόσημα ή είναι ηλικιωμένοι 70 ετών και άνω. 129 ασθενείς έχουν εξέλθει από τις ΜΕΘ.
Τέλος, δεν έχει καταγραφεί κανένας νέος θάνατος ενώ έχουμε 210 θανάτους συνολικά στη χώρα. 67 (31.9%) γυναίκες και οι υπόλοιποι άνδρες. Η διάμεση ηλικία των θανόντων συμπολιτών μας ήταν τα 76 έτη και το 95.7% είχε κάποιο υποκείμενο νόσημα ή/και ηλικία 70 ετών και άνω.
Η γεωγραφική κατανομή κρουσμάτων
Από τα νέα κρούσματα, τα 18 είναι εισαγόμενα και συγκεκριμένα τα 11 εντοπίστηκαν σε ελέγχους που έγιναν στις πύλες εισόδου της χώρας και τα επτά προσήλθαν αυτοβούλως. Σύμφωνα με τα στοιχεία, τις τελευταίες ώρες σημειώθηκε “έκρηξη” νέων κρουσμάτων σε Αττική και Θεσσαλονίκη.
Πώς κατανέμονται τα υπόλοιπα νέα κρούσματα:
– 2 στην Π.Ε. Αργολίδας,
– 2 στην Π.Ε. Αχαΐας,
– 4 στην Π.Ε. Έβρου (όλα συνδέονται με τον γάμο στην Αλεξανδρούπολη)
– 3 στην Π.Ε. Ηλείας,
– 1 στην Π.Ε. Θεσπρωτίας,
– 2 στην Π.Ε. Ιωαννίνων,
– 2 στην Π.Ε. Καβάλας,
– 3 στην Π.Ε. Κέρκυρας,
– 1 στην Π.Ε. Κιλκίς,
– 1 στην Π.Ε. Κοζάνης,
-3 στην Π.Ε. Κορινθίας,
– 9 στην Π.Ε. Κυκλάδων, από τα οποία (τα 8 αφορούν σε συρροή σε χώρο εστίασης),
– 14 στην Π.Ε. Λάρισας,
– 2 στην Π.Ε. Μαγνησίας (και τα δύο από το στρατόπεδο του Στεφανοβίκειου),
– 3 στην Π.Ε. Πέλλας,
– 1 στην Π.Ε. Μεσσηνίας,
– 3 στην Π.Ε. Χαλκιδικής,
– 1 στην Π.Ε. Χανίων.