Δεν κατάφεραν να εμποδίσουν τους πολίτες της Μυτιλήνης που αυθόρμητα κατέβηκαν στο κέντρο της πόλης για να συμμετάσχουν στην μηχανοκίνητη πορεία εθνικής μνήμης του Ιστορικού ΟΧΙ κατά στο φασισμό και στο ναζισμό.
Ισχυρές δυνάμεις της αστυνομίας είχαν δημιουργήσει από το πρωί ένα κλίμα εκφοβισμού , αποκλείοντας με κλούβες την πρόσβαση, αλλά δεν στάθηκε ικανό να σταματήσει το πατριωτικό τσουνάμι.
Μεγάλος αριθμός από δίκυκλα και αυτοκίνητα τηρώντας τα μέτρα, πέρασαν με ελληνικές σημαίες από το κέντρο της Μυτιλήνης στέλνοντας το δικό τους μήνυμα από ένα πολύπαθο μέρος που έχει υποστεί τα πάνδεινα από την παρουσία χιλιάδων παράνομα εισερχομένων μεταναστών.
Αποδοκίμασε η Περιφέρεια Βορείου Αιγαίου το πολεμικό σκηνικό της ΕΛΑΣ:
Η Περιφερειακή Αρχή Βορείου Αιγαίου αποδοκιμάζει τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίστηκαν πολίτες της Λέσβου κατά την διάρκεια ειρηνικής εκδηλώσεως στην Προκυμαία Μυτιλήνης. Σε αυτή την δύσκολη περίοδο οφείλουμε όλοι να προστατεύσουμε την δημόσια υγεία, ωστόσο κανέναν δεν τιμά να υπάρχουν « στιγμές έντασης» την σημερινή επετειακή ημέρα στην οποία εορτάζεται η Εθνική Ανάταση της 28ης Οκτωβρίου 1940 όπου η ενότητα, η περηφάνια και η απόδοση τιμών στους πεσόντες προγόνους μας πρέπει να κυριαρχούν.