Διάβημα διαμαρτυρίας πραγματοποιήθηκε χθες από την ελληνική πρεσβεία στην ‘Αγκυρα προς την τουρκική πλευρά αναφορικά με το ζήτημα του γαλλικού πλοίου L’Atalante, σύμφωνα με διπλωματικές πηγές.
Να θυμίσουμε ότι το γαλλικό πλοίο έπλεε σε περιοχή της ελληνικής ΑΟΖ με τον σταθμό του Ηρακλείου να έχει εκδώσει σχετική NAVTEX.
Το L’Atalante παρενοχλήθηκε από τουρκική φρεγάτα καθώς η Άγκυρα θεωρεί τη συγκεκριμένη περιοχή, μέρος της δικής της ΑΟΖ, σύμφωνα με τον παράνομο τουρκολιβυκό σύμφωνο.
Η γκάφα της κυβερνητικής εκπροσώπου
Εντύπωση και αντιδράσεις προκάλεσε η επίσημη τοποθέτηση της κυβερνητικού εκπροσώπου Αριστοτελείας Πελώνη που ερωτώμενη για το θέμα είχε αναφέρει πως “Το περιστατικό είναι “θέμα της Γαλλίας””, κάτι που η σημερινή είδηση του διαβήματος διαμαρτυρίας την εκθέτει για μια ακόμη φορά. Η κυβερνητική εκπρόσωπος βιάστηκε να ¨κουκουλώσει” ένα τόσο σοβαρό θέμα για τα κυριαρχικά μας δικαιώματα και να ασκήσει χρέη ΥΠΕΞ. μεταθέτοντας την ευθύνη σε μια τρίτη χώρα εντός ελληνικών θαλάσσιων συνόρων. Η αντίδραση της ελληνικής διπλωματίας δείχνει πως υπάρχουν δυο κέντρα με διαφορετικές πολιτικές.