Η Δημοτική Πινακοθήκη Θεσσαλονίκης, στο πλαίσιο των 53ων Δημητρίων, διοργανώνει και φέτος τη Νύχτα Τέχνης, μια εικαστική διαδρομή που διαρκεί δύο μέρες, την Πέμπτη 18 και την Παρασκευή 19 Οκτωβρίου.
Η Νύχτα Τέχνης μας ταξιδεύει σε μουσεία, σε εκθέσεις και σε εικαστικά δρώμενα και μάλιστα εντελώς δωρεάν, ενώ η είσοδος στα μουσεία που εντάσσονται στο πρόγραμμα Νύχτα Τέχνης θα είναι ελεύθερη. Ωστόσο, οι ενδιαφερόμενοι δεν θα είναι μόνοι, καθώς στις διαδρομές αυτές μας συνοδεύουν κριτικοί, καλλιτέχνες και άνθρωποι των εικαστικών για να μας βοηθήσουν να απολαύσουμε και να γνωρίσουμε υπέροχα εκθέματα.
Οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στο τηλέφωνο 2310 427555 για να δηλώσουν συμμετοχή ή να λάβουν πληροφορίες για να προγραμματίσουν τις δικές τους ξεναγήσεις.
Για περισσότερες πληροφορίες απευθυνθείτε στον ιστότοπο του Δήμου Θεσσαλονίκης:
https://thessaloniki.gr/events/%CE%BD%CF%8D%CF%87%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%AD%CF%87%CE%BD%CE%B7%CF%82-2018/