Έναν χρόνο επιτυχούς λειτουργίας συμπλήρωσε το καινοτόμο πρόγραμμα “Just Go Zero Tilos” της Polygreen με το οποίο η Τήλος έγινε το πρώτο νησί μηδενικών αποβλήτων.
Ο Τήλος έχει καταφέρει 100% εκτροπή από την ταφή και προετοιμασία για επαναχρησιμοποίηση και ανακύκλωση του 86% των αστικών στερεών αποβλήτων της τη στιγμή που ο εθνικός στόχος έως το 2025 είναι 55%.
Το πρόγραμμα οργανώνεται με την υποστήριξη της Περιφέρειας Νοτίου Αιγαίου, του Περιφερειάρχη Γιώργου Χατζημάρκου και του Δήμου Τήλου, της δημάρχου Μαρία Καμμά-Αλειφέρη και φυσικά την καθοριστική συμμετοχή των κατοίκων της Τήλου.
Γνωρίστε τους ανθρώπους της Τήλου και τι λένε για το σημαντικό έργο που επιτελείται στο ακριτικό νησί. Η Τήλος δεν είναι όπως πριν, έχει περάσει σε μια νέα εποχή και αποτελεί διεθνές πρότυπο περιβαλλοντικής συνείδησης και πρακτικής.