Κούλουμα στο Νταμάρι Βριλησσίων έκαναν εκατοντάδες δημότες της πόλης που χάρηκαν την ηλιόλουστη μέρα και οι μπόμπιρες με την βοήθεια των μπαμπάδων επιδόθηκαν στο πέταγμα του χαρταετού. Από νωρίς εκμεταλλευόμενοι τις ιδανικές καιρικές συνθήκες βρέθηκαν στην περιοχή των Άνω Βριλησσίων όπου είχαν στηθεί από το Δήμο , όπως κάθε χρόνο, πάγκοι με εδέσματα και κρασί ενώ στο χώρο του Θεάτρου Βουγιουκλάκη είχε στηθεί ζωντανή μουσική με τους δημότες να ξεφαντώνουν στην πίστα με παραδοσιακούς αλλά και λαικούς χορούς. Ο σύλλογος Κρητών κερνούσε άφθονη ρακί με κρητικά κεράσματα.
Σύσσωμες οι δημοτικές παρατάξεις είχαν την ευκαιρία να ανταλλάξουν ευχές με τους δημότες και να συζητήσουν μιας και είμαστε σε προεκλογική περίοδο.
Δυναμική ήταν η παρουσία της Νέας Πνοής με τον Υποψήφιο Δήμαρχο Γιάννη Πισιμίση και τα στελέχη του συνδυασμού που με τις οικογένειες τους βρέθηκαν από νωρίς και είχαν την ευκαιρία πέα από τις καθιερωμένς ευχές να απαντήσουν σε πολλά ερωτήματα με επίκεντρο την πρόταση που δημοσιοποίησαν για την Ανάπλαση της Ναυτικής Βάσης που αποτελεί τον τελευταίο καιρό σημείο ενδιαφέροντος για τους πολίτες.
Στην εκδήλωση παρεβρέθηκαν ο δήμαρχος Βριλησσίων Ξένος Μανιατογιάννης , οι τεως δήμαρχοι της πόλης Κώστας Ιωαννίδης και Νίκος Παπαδόπουλος , δημοτικοί σύμβουλοι και υποψήφιοι δημοτικοί σύμβουλοι ,ο υποψήφιος δήμαρχος Α. Ντινόπουλος και η Υποψήφια Περιφερειακή Σύμβουλος του Βόρειου Τομμέα Αττικής κ. Βάνα Παπαδοπούλου με τον συνδυασμό του Γιώργου Πατούλη. Τα πολιτικά πηγαδάκια μονοπώλησαν το ενδιαφέρον αλλά το κλίμα ήταν ιδιαίτερα ζεστό λόγω λιακάδας αλλά και λόγω της ημέρας.
Παρών με την οικογένεια του και ο διευθυντής του Otavoice.gr και υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με τη Νέα Πνοή κ. Αθανάσιος Μπέλτσος