Στο πένθος βυθίστηκε η οικογένεια ενός 43χρονου που αρχικά μεταδόθηκε πως ήταν ντελιβεράς, που πήγε στο νοσοκομείο Χαλκίδας με συμπτώματα θερμοπληξίας, υπέστη πολλαπλά εγκεφαλικά επεισόδια και κατέληξε.
Σύμφωνα με το eviaonline, ο άτυχος 43χρονος όταν γύρισε σπίτι του, στον Καράμπαμπα Χαλκίδας, δήλωσε στην μητέρα του ότι έχει υψηλή θερμοκρασία και πονοκέφαλο.
Αμέσως επικοινώνησαν με γιατρό, ο οποίος τους συνέστησε κρύες κομπρέσες στο μέτωπο. Η κατάσταση όμως χειροτέρευε όσο περνούσε η ώρα και οι δικοί του τον μετέφεραν στο Νοσοκομείο Χαλκίδας, με πυρετικούς σπασμούς.
Ο 43χρονος έκανε εισαγωγή με συμπτώματα θερμοπληξίας. Λίγο αργότερα υπέστη πολλαπλά εγκεφαλικά και κατέληξε.
Αν και αρχικά είχε δημοσιευτεί ότι ο 43χρονος ήταν ντελιβεράς, ο πατέρας του, μιλώντας στο evima.gr, το διέψευσε. Αντίστοιχη δήλωση έκανε και ο πρόεδρος της εστίασης Βασίλης Ευθυμίου, που διευκρίνισε ότι ο άντρας δεν ασκούσε αυτό το επάγγελμα.
Κατά πληροφορίες, ο 43χρονος ήταν γνωστός στους καταστηματάρχες της Χαλκίδες για τους οποίους έκανε μικροδουλειές. Οι ίδιες πηγές αναφέρουν ότι είχε πολλά υποκείμενα νοσήματα. Δεν μπορεί να αναλάβει η Επιθεώρηση Εργασίας, από τη στιγμή που δεν είχε σταθερή δουλειά.
Ανατροπή στην υπόθεση. Συνελήφθη ο ιδιοκτήτης της ψησταρίας, στην οποία φέρεται να εργαζόταν ο 46χρονος από τη Χαλκίδα.
Σύμφωνα με αστυνομικές πηγές, ο 46χρονος εργαζόταν ανασφάλιστος και έκανε παράνομα διανομές με το ποδήλατό του. Επίσης δούλευε πάρα πολλές ώρες, ενώ πήγαινε παραγγελίες τις ώρες που απαγορεύεται να γίνονται διανομές λόγω του καύσωνα.
Φως στα ακριβή αίτια του θανάτου, αναμένεται ότι θα ρίξουν νεκροψία και νεκροτομή.