Μια ιδιαίτερη συνάντηση με υψηλό συμβολισμό είχε ο δήμαρχος Λίμνης Πλαστήρα, Παναγιώτης Νάνος, αφού ήταν αποδέκτης συγχαρητηρίων για το αρδευτικό έργο του Αγίου Γεωργίου Βουνεσίου από ένα πρόσωπο που έχει συνδεθεί με το πρώτο αρδευτικό έργο στην περιοχή την δεκαετία του 1950.
Ο Παναγιώτης Νάνος σε δήλωση του αναφέρει:
Σήμερα στο δημαρχείο δέχθηκα επίσκεψη με υψηλή συμβολική αξία : ο μπάρμπα – Θωμάς Καλαντζής μάστορας 60 χρόνια, ήλθε να μας συγχαρεί για το αρδευτικό έργο του Αγίου Γεωργίου Βουνεσιου. Το πρώτο αρδευτικό έγινε την δεκαετία του 1950, όταν οι μαθητές της Τεχνικής Σχολής Μορφοβουνιου στα πλαίσια πρακτικής άσκησης κατασκεύασαν το πρώτο αρδευτικό! Σήμερα 90 χρονών χαίρεται για το έργο …σε αντίθεση με κάποιους άλλους που το λοιδορούν και το θεωρούν άχρηστο